Günümüzde pek çok filmde, geleceğin dünyasında tv’lerin ve hatta cep telefonlarının yerini alacak cihazlar olarak “hologram cihazları” gösterilmektedir. Bir yüzey olmaksızın havada oluşan görüntüler, gerçek hayatta yaşadığımız görme deneyimine en yakın gerçeklik hissini verdiği için büyüleyici bir deneyim oluşturuyor.

Gerçekten de “hologram cihazları” her şeyin gerçek olabileceği bir dünyaya giden yolda ki en önemli kilometre taşlarından birisi. Çevremizi estetik açıdan güzelleştirecek eşsiz bir değere sahip. Peki bizim için hangi hologram cihazı uygundur? Hologram cihazlarının fiyatları neye göre değişir ve nasıl hesaplanır? Türkiye’de hologram cihazı üreticisi firmalar var mı? Bilinçli bir seçim yapmak için işin kökenine kadar inelim.

“HOLOGRAM CİHAZI” TÜRLERİ

Hologram deyince akla havada oluşan hareketli ve renkli görüntüler gelse de bu efekti oluşturmanın pek çok farklı yolu var. Bu yolların her biri kendine has avantajlara yada dez avantajlara sahip. Yansıtmalı hologramlar, lazer hologramlar, sprey hologramlar, pervane hologramlar şimdilik en bilinen ve yaygın kullanılan 4 tür. Sırasıyla inceleyelim;

a) YANSITMALI HOLOGRAM CİHAZLARI

Kaynak olarak kullanılan bir monitör yada projeksiyon cihazı aracılığı ile oluşturulan görüntünün yansıtıcı bir yüzeye yansıtılması ile oluşur. Yansıtıcı yüzey; cam pleksi glass vb özellikler taşıyan parlak bir yüzey olmalıdır. Holoturk ürünlerinde hologramın yüksek kalitede oluşmasını sağlamak için özel kristal camlar, holografik solisyonlar, özel gölgeleme sistemleri kullanmaktadır.

Yansıtma sistemli hologram cihazları tek yönlü, çift yönlü, 3 yönlü ve 4 yönlü olmak üzere 4 farklı tipte üretilirler. 3 ve 4 yönlü olanlar genellikle primat şekline sahiptirler. 270 ila 360 derece açısında bir nesnenin çok yönden görülebilmesini sağlarlar. Ancak üretim teknikleri göreceli olarak daha karmaşıktır ve kapladığı alana göre hayli küçük hologramlar üretebilir. Ortalama 1 metreküp hacminde bir hologram oluşturabilmek için 30 metreküp hacme inşa edilmiş bir düzenek gerektirirler. Ancak hologramı gerçekleştirilecek olan nesnenin boyutlarına göre daha verimli sistemler inşa etmekte mümkündür.

En yüksek verime sahip olan hologram cihazları tek yönlü olanlardır. 1 metrekare büyüklüğünde bir hologram için ortalama 1,5 metreküplük bir hazne yeterli olacaktır. Ancak görüntü sadece 120 derece genişliğindeki bir açıdan sağlıklı görünebilir. Bu sistemde hologram cihazının arkasına geçtiğinizde görüntü görünmez hale gelecektir. Ancak vitrin, tiyatro sahnesi yada ev ve ofislerde duvara yaslanarak izlenen sistemler için oldukça yeterlidir. Fiyatları daha uygundur ve taşıması kolaydır.

Aşağıda yansıtmalı hologram tekniği ile inşa ettiğimiz örnekleri görmektesiniz. Fuarlarda görülen piramit şekilli hologram cihazlarının tamamı bu teknikle inşa edilmiştir. 4k çözünürlükte ve gerçekten ayırt edilemeyen renklerde hologramlar üretebilir. Ancak bir cam hazneye yada yansıtıcı yüzeye ihtiyaç duyulması holograma dokunulmasını önleyecektir.

b) SPREY HOLOGRAM CİHAZLARI

Su buharının küçük kanallardan hızla püskürtülmesi ile oluşan yarısaydam perdeye çok güçlü bir projeksiyon cihazının tutulması ile oluşan hologram cihazlarıdır.  Kapalı mekanlarda kullanılırsa ortamın nem seviyesini düşürmek için sürekli havalandırmalıdır. Daha çok göl ve deniz yüzeyleri üzerlerinde yada binaların giriş ve çıkış kapılarında kullanılmaktadır. Bu sistemlerde insanlar hologramın içinden geçebilir ve çocukların interaktif oyunlar oynaması için uygundur.

c) LAZER HOLOGRAM CİHAZLARI

Günümüzde sadece üniversitelerin teknoloji geliştirme laboratuvarlarında deneysel amaçlı üretilen oldukça yüksek maliyetli sistemlerdir. 2021 yılı itibariyle lazer yoluyla üretilebilmiş en büyük hologram ancak küçük bir kelebek boyutundadır ve tek renklidir.

d) PERVANE – LEDLİ HOLOGRAM CİHAZLARI

Bu sistemde rüzgar vantilatörü hızında dönen kollar üzerine yerleştirilmiş led lambalar vardır. Bu kollar hızla dönerken led lambalar videonun pixellerinin renk değerine uygun düşecek hassas bir zamanlama ile renk değiştirirler. Böylece çözünürlüğü çokta yüksek olmayan bir görüntü oluşturabilirler. Üretilmiş en büyük pervane tipi hologram 120 cm’dir. Ancak pervanelerin birbiri içine geçecek şekilde birleştirilmesi ve bir pervane duvarı inşa edilmesi ile daha büyük hologramlarda inşa edilebilmektedir. Bu hologramlarda ancak 120 derecelik bir açıdan 2 boyutlu bir görüntü oluşturabilirler. Pervanalerin dönerken tehlike saçması, çok ses çıkarması, aydınlık ortamda dönüş çizgilerinin belli olması v edüşük çözünürlük değerleri ile hatalı renk değerlerine sahip olması bu cihazın negatif özelliklerinden.

İnternette gördüğünüz; spor salonunda sular saçan dev balina efekti yada stadyum üzerinde dolaşan kaplan gibi hologram videoları hologram cihazları tarafından üretilmeyen, bilgisayar ortamında üretilip sahneye yerleştirilen cgi dediğimiz türden animasyonlardır. Stadyumlarda ve spor salonlarında yada avm lerde bu görüntüler dev ekranlara canlı olarak yansıtılır ve izleyicilerde heyecan oluşturulması sağlanır. İzleyiciler sahnede hiç bir şey göremezler ama dev ekranlarda hologramları görürler. Pek çok müşterimizin sıkça sorduğu bir soru olduğu için açıklamak istedik.

E. Çetinkaya – Hologram Arge ve Üretim Koordinatörü

HOLOGRAM CİHAZI FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Bu cihazlar üretildikleri malzemeye, boyutlara, üretilmesi istenen adete, ekranlarının yada projeksiyon cihazlarının lümen değerlerine bağlı olarak çok geniş bir fiyat skalasına sahiptirler. Ev ve ofislerinizde kullanabileceğiniz dünyanın en şık görünümlü ve en hesaplı hologram cihazı HOLOTURK tarafından geliştirilen Mobile Cube’dir. Mukavameti arttırılmış kristal camdan, holografik filmden üretilmiş ve görselliği bozan tüm çerçevelerden arındırılmıştır. Ayrıca dev hologram video kütüphanesi, size özel holografik 3d logo animasyonu hediyesi ve canlı eğitimi ile büyük bir fark yaratmaktadır. tartışmasız bir şekilde HOLOTURK dünyanın en cazip hologram sistemlerini sunmaktadır.

 

İhtiyacınıza özel türde ve büyüklükte özel hologram sistemleri çözümleriniz veya yazılım, animasyon üretimi ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sorularınız için whatsapp hattımızı kullanabilrisiniz. +90 850 225 1011 .