Hologram latince bir kelimedir ve ışık oyunları ile boşlukta görüntü üretmek anlamına gelir. “Hologram nedir” başlığına sahip bir çok makale lazerle üretilen ve film şeritleri üzerinde tek renkli holografik fotoğraflar üreten tekniklerden bahseder. Ancak bunların üretimi hem çok zor hem de göresel kalitesi çok düşüktür. Bununla birlikte bu teknikle hareketli bir imaj oluşturmak; video benzeri bir hologram gösterimi yapmak mümkün değildir. (Detaylı bilgi için Wikipedia) Sadece deneysel olarak üretilen lazer hologramlar yerine dünyada daha yaygın üretilen ve yüksek kalitede görsellik içeren hologram tekniğinin tanımlamasını yapmak daha uygun olur.

Bir insanı dört yönden ve gerçek ölçülerinde gösterebilen bir hologram sistemi için ortalama 4 metre kenar uzunluklarına sahip bir küp hacme ihtiyaç vardır. Bu hacim içinde ki boşluğa piramit şeklinde yansıtıcı bir sistem kurulur.

E.Çetinkaya Holoturk Hologram Ar-ge Koordinatörü

Hologramın günümüzde ki anlamı; “boşlukta, çerçeve yada monitöre bağlı olmaksızın oluşan bağımsız görüntülerdir.” Ancak oluşan görüntüler tam anlamıyla 3 boyutlu olmadığından gerçekçilik hissini vermek için bazı yöntemlere başvurulur ve hologram efekti adını verdiğimiz etkiyi yakalamak hedeflenir.

Hologramın en yaygın kullanılan şekli yansıtma tekniğidir ve ilk kullanıldığı zamanlar düzgün cam yüzeyinin ilk icat edildiği yıllara kadar gider. Bu dönemlerde daha çok tiyatrolarda ve sihirbazlık gösterilerinde kullanılıyordu. Ancak zamanla kullanılan camların yansıtma gücü ve holografik film teknolojileri gelişerek gerçekten ayırt edilemez görüntüler üretilebildi. Ancak oluşan görüntü aslında 2 boyutlu olduğu için 3 boyut hissini oluşturacak bazı etkilerle süslenmesi gerekti.

HOLOGRAM NERELERDE KULLANILABİLİR?

Hologram müzelerde, fuar alanlarında, sergi salonlarında, inşaat firmalarında bina maketi yerine, şirketler, oteller vb kurumların girişlerinde karşılama alanı olarak kullanılabilir. Örneğin müzelerde sadece tarihi objeyi bozulmuş veya kırılış haliyle değil, gerçekte nasıl göründüğü yada bir insanın elinde o nesnenin nasıl kullanıldığı ile ilgili canlandırma yapılması açısından önemlidir. Ayrıca ses odaklama teknolojisiyle hologram asistanın sadece belirli alanda bulunan kişilerle konuşması ve onlara rehberlik etmeside mümkündür.

Sanal asistan, yapay zeka destekli sunumlar, interaktif hologramlar, ses veya el hareketleri ile yönetilebilen hologram sistemleri için bizimle iletişime geçin.

Whatsapp +908502251011 .